משבר האקלים הגלובלי

לא נוכל להגיד לילדנו שלא ידענו

"שינוי האקלים הוא אחד מהאתגרים המשמעותיים ביותר שעומדים היום בפני האנושות. אם אשתמש במילים חזקות, אומר שאנחנו נמצאים על גבול ההתאבדות."
המילים נאמרו ע"י האפיפיור פרנציסקוס, בהקשר למגמת התחממות הגלובלית.

שינוי האקלים כבר לא נחשב לתיאוריה מדעית מופשטת אלא למציאות מאוד מוחשית וממשית אותה אנו חשים בתדירות גוברת של אירועי מזג אוויר קיצוני בכל העולם.

גם בישראל אנחנו חווים אותו בצורה משמעותית בשנים האחרונות, עם יותר גלי חום, יותר שטפונות ובצורת מתמשכת המחמירה משנה לשנה.

ב- 120 השנים האחרונות עלתה הטמפרטורה הממוצעת בכדור הארץ בכ- 1.2 מעלות צלזיוס.
אם נמשיך לפלוט כמויות גדולות של גזי חממה לאטמוספירה, מסלול ההתחממות יגרום לעליה של 4-6 מעלות, עד לסוף המאה הנוכחית. להתחממות כזו צפויות תוצאות הרסניות של בצורות קשות בחלק מהעולם, הצפות בחלק אחר, ומאות מיליוני בני אדם שיאלצו להיות פליטים ממקום מגוריהם.

נקודת האל-חזור היא התחממות של 2 מעלות צלזיוס בלבד. בשלב זה, תהליך ההתחממות יצא משליטת האדם, ואף פעולה שנעשה לא תוכל להשיב את הגלגל לאחור.

על פי קצב פליטות המזהמים הנוכחי, התהליך הזה צפוי לארוך כ-25 שנים בלבד. זהו פרק הזמן העומד בידינו, על מנת להימנע מגורל של פליטים רעבים, מלחמות על מזון ומים, והגדלת מעגלי המצוקה והאלימות.
לכן, התאחדו המדינות המפותחות והתחייבו לפעילות אקטיבית למניעת המשבר.
הפעולות הנדרשות: נטיעת עצים וריאות ירוקות, ומעבר לשימוש ב- 100% אנרגיות מתחדשות ונקיות.

בהקשר זה מצאנו לנכון לצטט את אחת ממובילות הנוער של המאבק הבינלאומי במשבר האקלים –

You say you love your children above all else and yet you are stealing their future in front of their very eyes”. Greta Thunberg

גרטה תונברג משבדיה – בוועידת האקלים בקטוביץ

ישראל ושינוי האקלים

אנחנו חיים באחד האזורים הכי פגיעים מבחינת שינוי אקלים. הטמפרטורה עלתה באגן המזרחי של הים התיכון במעלה וחצי, כלומר כ- 50% יותר מהממוצע העולמי.

בישראל ובאזור כולו, המשמעות החמורה ביותר היא תנאי יובש קיצוניים יותר אשר מעמידים את האזור שלנו בסכנה. גם כאשר אנו מצליחים להתמודד עם חוסר במים באמצעות התפלת מים, חשוב לזכור שלא כך הדבר עם מדינות רבות באזור, בהן שינוי אקלים עלול לפעול כמכפלת סיכונים וגורם שמעמיק אי-סדר חברתי ופוליטי, דבר העלול לגרום למלחמות.

יעדי ישראל להפחתת פליטות גזי חממה הם הזעומים ביותר מכל מדינות ה-OECD. 
לדוגמה מדינות אירופה התחייבו להפחית את פליטות גזי החממה ב 40%- ביחס לשנת 1990 . לעומת זאת, מבחינת ישראל מדובר בעלייה מאוד משמעותית ביחס לאותה שנה ובפליטות בשיעור זהה למה שהן כיום.

ישראל היא מדינה שהגיע להישגים מרשימים בשורה מאוד ארוכה של תחומים, כמו סייבר, רפואה ועוד. יש בישראל עשרות חברות סטארט אפ שעוסקות בטכנולוגיות שנועדו למגר את שינוי האקלים – אנרגיה מתחדשת, התייעלות אנרגטית, אגירה, תחבורה חכמה. השענות על הגז מעוורת את עיני מקבלי ההחלטות בישראל ומונעת מהם לעשות את ההשקעות בסדרי גודל הנכונים בטכנולוגיות שנועדו לסייע בהפחתת פליטות גזי חממה. זוהי איוולת בלתי אחראית משום שפריצות דרך טכנולוגיות מצד ישראל ימקמו חברות ישראליות בחזית המאבק הבינלאומי בשינוי אקלים ויגדילו את הסיכויים לייצב את אקלים כדור הארץ לרמה סבירה. השקעה מאין זו שווה הרבה יותר מהחלק היחסי של ישראל בפליטות גזי חממה.

ישראל צריכה לעבור תפנית משמעותית בכל הנוגע למאבק בשינוי אקלים וביכולתה להפוך לשחקן מוביל במאבק לפיתוח כלכלה דלת פחמן, בראש ובראשונה בתחום האנרגיה.

מפלגת צדק חברתי מתחייבת לפעול למדיניות אחראית של ישראל בהקשר לפליטות המזהמים לאוויר, ולהציב את ישראל בחזית המדינות הפועלות למניעת משבר האקלים הגלובלי.

נלחמים במשבר האקלים